Instantná káva (kompromis medzi nízkou cenou a ešte prijateľnou chuťou)

(kompromis medzi nízkou cenou a ešte prijateľnou chuťou)

Jedna či dve lyžičky hnedých granuliek alebo prášku, zaliať horúcou vodu a instantná (rozpustná) káva je do minúty hotová. Bez filtrovania či prekvapkávania, bez komplikovaných prístrojov, bez odpadu a hlavne výrazne lacnejšia. Ako to vlastne je s toľko diskutovanou instantnou kávou? Piť či nepiť?

Začiatky bezkofeínovej kávy

Ak vás história nezaujíma, smelo tento odstavec preskočte.

Technológiu výroby instantnej kávy vymyslel japonský chemik Satori Kato a prvýkrát ju prezentoval na výstave v meste Buffalo v Spojených štátoch amerických v roku 1901.

Približne v tom istom čase žil v Guatemale belgicko-britsko-americký vynálezca a vášnivý kávičkár George Washington (nie, to nebol ten prezident). Hovorí sa, že raz pri zalievaní kávy si všimol drobné zrnká usušeného kávového prášku na svojej striebornej kanvici. Pokúsil sa niečo podobné urobiť umelo a podarilo sa mu to. Vynašiel suché kávové kryštály (granule), ktoré poznáme dodnes. Po návrate do Ameriky začal svoj vynález predávať a v roku 1910 založil firmu na výrobu instantnej kávy. Svoju instantnú kávu predával pod značkou Red E Coffee.

S príchodom prvej svetovej vojny prišla pre Washingtonovu instantnú kávu veľká príležitosť. Jeho firma sa stala oficiálnym dodávateľom pre americkú armádu a instantná káva bola zaradená do riadneho denného prídelu pre vojakov.

V medzivojnovom období sa postupne objavili aj ďalšie značky. Technológie výroby sa modernizovali, čo prinieslo vylepšenie chuťových vlastností. Keď v roku 1938 vznikla vo Švajčiarsku spoločnosť Nestlé a predstavila svoju najnovšiu receptúru instantnej kávy Nescafé, expanziu tohto nápoja do celého sveta už nemohlo nič zastaviť.

Ako sa vyrába instantná káva?

Na výrobu instantnej kávy sa používajú najlacnejšie a najmenej kvalitné zelené kávy, pri ktorých väčšinou vôbec nevieme, odkiaľ pochádzajú, ako boli dopestované alebo spracované. Využijú sa aj kávové zrná, ktoré by sa inak nedali predať: polámané, nedozreté, či prevŕtané červíkmi. V instantnej káve sa to stratí. Nikdy sa nepoužíva čistá arabika, väčšinou sa použije odroda robusta. Jednak kvôli zníženiu ceny a jednak pre dosiahnutie efektu crémy (bohatej peny) vo výslednej káve.

Takúto vstupnú surovinu čaká praženie a zložitý fyzikálny proces úpravy. Pre prípravu 1 kg instantnej kávy sa spotrebuje oveľa viac ako 1 kg upraženej zrnkovej kávy. Praženie je tmavé, aby sa dosiahla uniformná horká chuť a prekryli prípadné chuťové nedostatky. Upražená káva sa následne zomelie, uvarí alebo vylúhuje, a odstránením prebytočnej vody vznikne kávový koncentrát.

Ďalej sa káva spracúva dvomi spôsobmi:

Prvý spôsob je vysušenie kávy mrazom. Kávový koncentrát sa zmrazí pod –40 stupňov Celzia. Molekuly vody sa premenia na kryštáliky ľadu a od zvyšku sú následne oddelené sublimáciou. V špeciálnej komore sa vytvorí podtlak a vďaka sublimácii je ľad akoby vytiahnutý zo zmrazených kávových granuliek. Čo zostane sú kávové granule, s minimálnym obsahom vody. Táto metóda sa považuje za náročnejšiu, ale výsledný produkt má lepšiu kávovú arómu.

Druhý spôsob výroby je sprejová metóda. Kávový koncentrát je vháňaný do bubnov s horúcim vzduchom, rozprašuje sa na predhriate steny bubnov a horúci vzduch vysuší všetku vodu, takže opäť zostanú len granule. Tento spôsob je jednoduchší, lacnejší, má však väčší dopad na výslednú chuť kávy. Horúci vzduch totiž môže ovplyvniť oleje v káve a tá stratí časť svojich chuťových vlastností.

Na čo si treba dať pozor pri kúpe konkrétneho produktu sú – pridané prímesi. Aby sa ušetrilo, primiešavajú niektorí výrobcovia do svojich instantných káv aj ďalšie zložky – stretnúť sa môžeme s pridanou cigóriou, obilninami, či dokonca figovým práškom. Takto vznikajú kávovo-kávovinové zmesi, ktoré sú však už na míle vzdialené normálnej káve.

Ako chutí instantná káva?

Jej vyznávači by odprisahali, že chutí dobre. To, čo cítime pri pití instantnej kávy však nie sú prirodzené kávové chute a arómy. Pri tom všetkom, čím si musí vo výrobnom procese prejsť, stratí instantná káva veľké množstvo prirodzených vlastností. Preto sú do nej v ďalších krokoch umelo pridávané príchute a arómy.

Výrobno-technologické postupy sa stále zdokonaľujú. Dalo by sa povedať, že v poslednej dobe niektoré kvalitné značky instantnej kávy začínajú pripomínať dobrú kávu. Neplatí to však pre všetky značky. Tie kvalitnejšie spoznáte najmä podľa ceny a podľa toho, že ich nenájdete v bežných obchodoch, len u niektorých internetových predajcov.

Piť či nepiť?

Názor na instantnú kávu si musí urobiť každý sám. Zaujímavé je, že Škandinávci, Angličania či Nemci, ktorí sú inak známi tým, že vyznávajú kultúru pitia kvalitnej kávy, ju stále vo veľkej miery pijú vo svojich domácnostiach. Hoci zarytí kávičkári hovoria, že by ju nikdy nepili a tí radikálnejší by ju najradšej úplne zakázali, nedá sa ignorovať, že sa stále teší veľkej obľube a má stále veľký podiel na trhu.

Tak aspoň frappé

Aj u najväčších odporcov existuje jedna výnimka a tou je ľadový kávový nápoj nazývaný frappé. Podľa pôvodného receptu je frappé len našľahaná instantná káva,

studená voda a pár kociek ľadu. Dnes sa často pridáva aj cukor alebo kávové sirupy na ochutenie. Dôležité je zmes poriadne našľahať vo frappovači, malom mixéri alebo šejkri a podávať v pohári s kockami ľadu, spolu s mliekom, ktoré si môžete tiež našľahať. Tento ľadový príbeh spojený instantnou kávou sa odohráva každé leto na plážach, v kaviarňach aj v domácnostiach, po celom svete.