Káva s mliekom – áno či nie? Ktoré prísady si najčastejšie dávame do kávy

Káva s mliekom či bez mlieka? To je večná dilema. Ak ste sa niekedy zúčastnili kávových diskusií, viete, že neexistuje horšie „mínové pole.“ Aj tu platí: sto ľudí, sto chutí a zároveň 101 názorov. Množstvo zakorenených presvedčení, subjektívnych názorov, vedeckých štúdií, pokuľhávajúca metodika, neexistujúce štandardy a samozrejme zvyky, pevné ako železná košeľa.

Mlieko naše každodenné

Mlieko je už dávno opradené radom konšpiračných teórií, ktoré sa nie vždy zakladajú na pravde. Tak si to zhrňme:

Mlieko priemerne obsahuje:

– 87,3 % vody
– 12,7 % sušiny – tá obsahuje 3,9 % mliečneho tuku, 3,4 % bielkovín, 4,7 % mliečneho cukru a 0,7 % ostatných anorganických a organických látok.
– Je zdrojom vápnika. Uvádza sa až 1 gram v 1 litri mlieka.

Aj keď mlieko obsahuje množstvo prospešných látok, nie všetci ho dobre znášajú. Ľudia, ktorí trpia intoleranciou laktózy alebo bielkovín kravského mlieka (tzv. kazeínu), majú po jeho konzumácii zažívacie aj iné zdravotné ťažkosti.

Čo sa stane, keď dáme kávu s mliekom dohromady?

Kvalitná káva ako taká má na ľudský organizmus pozitívny vplyv. Mlieko tiež obsahuje zdraviu prospešné látky. Stane sa niečo, keď zmiešame kávu s mliekom? Prebehne snáď nejaká chemická reakcia, ktorá spôsobí, že z dvoch nezávadných potravín vyrobíme nebezpečnú zlúčeninu?

Teórie o škodlivosti kávy s mliekom tvrdia, že táto kombinácia môže spôsobiť vážne zdravotné problémy, napríklad ochorenie pankreasu, žlčníka a spomínajú v tejto súvislosti tiež rakovinu. Nie je to pravda. Nápoj pripravený kombináciou kávy a neveľkého množstva mlieka nikdy nebol predmetom varovaní zo strany WHO, FDA, ani žiadnych iných zdravotníckych inštitúcií.

Kazeín verzus antioxidanty – zabíja mlieko kávu?

Odporcovia mlieka do kávy sa opierajú tiež o fakt, že kazeín v mlieku viaže na seba antioxidanty z kávy, a tým ju znehodnocuje. Ľudovo povedané – mlieko kávu zabíja. Vedecké štúdie to však nepotvrdili. Pridanie plnotučného mlieka do kávy nemá vplyv na výsledné množstvo polyfenolov (z radov antioxidantov) v krvi človeka; nanajvýš môže spôsobiť ich oneskorené vstrebávanie.

Aké mlieko použiť?

V tejto krátkej úvahe nie je priestor venovať sa otázke kvality mlieka. To by bolo na ďalší článok a najmä by to bola otázka pre kontrolórov potravinárskej kvality. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že kvalita mlieka u nás klesá. Bez subvencií zrejme nie je možné vo veľkom vyrábať kvalitné plnovýživné mlieko, za supermarketové ceny. Ak je to možné, odborníci na výživu radia do zdravej životosprávy zaradiť radšej „domáce“ alebo čerstvé „bio“ mlieko, nepasterizované. Samozrejme, len ak nemáte laktózovú alebo kazeínovú intoleranciu.

3 prípady, kedy je lepšie vyhnúť sa káve s mliekom

Pitie kávy s mliekom sa vyslovene odporúča osobám s citlivejším žalúdkom. Mlieko spomaľuje trávenie kávy, zmierňuje účinky žalúdočnej kyseliny, často preto vzniká subjektívny dojem, že káva s mliekom je „slabšia.“ Maličké ristretto bez mlieka, vypité ráno na lačný žalúdok, môže spôsobiť nevoľnosti. Hoci obsahuje menej kofeínu, je ristretto bohaté na obsah kávových olejov. Oleje, vďaka ktorým má káva neopakovateľnú chuť a vôňu, môžu byť pre niekoho ráno nalačno priťažké na trávenie.

Hoci kvalitné mlieko zjemňuje účinky kávových olejov na žalúdok a dokonca zvýrazňuje výslednú chuť kávy, predsa len sú prípady, kedy je lepšie kávomliečne nápoje nepiť.

V prvom rade by sa mali mlieku vyhýbať ľudia s intoleranciou mliečneho cukru (laktózy) a mliečnej bielkoviny (kazeínu). Kravské mlieko môžu nahradiť rastlinnými alternatívami mlieka (sójovým, mandľovým, kokosovým či ovseným), alebo zvoliť kravské mlieko bezlaktózové.

Ďalšiu skupinu tvoria ľudia, ktorí trpia ochorením pečene alebo pankreasu. Pre nich je káva nevhodná ako taká, s mliekom či bez mlieka.

A nakoniec tu máme tých, ktorí sa snažia schudnúť. Keďže do kávomliečnych nápojov v kaviarni sa dáva plnotučné mlieko, s obsahom tuku minimálne 3,5%, môžu to pocítiť na náraste kalórií. Úplne najhoršou variantou je pridať si do kávy šľahačku či 2 lyžičky cukru. Ak teda držíte diétu, café latte, cappuccino a iné mliečne kávové nápoje s príchuťami nie sú vhodné, pretože majú vysokú energetickú hodnotu.

Šľahačku? Plnotučné? Nízkotučné?

Niektorí šľahačku striktne odmietajú pre obsah tukov okolo 10%, iní si bez nej kávu nevedia predstaviť. Baristi v kaviarňach smotanu do kávy nikdy nedávajú a ani ju nepoužívajú pri príprave kávomliečnych nápojov.

Na prípravu capuccina, café latte, latte macchiato a ostatných kávomliečnych nápojov sa v kaviarňach používa kvalitné plnotučné mlieko, s obsahom bielkovín minimálne 3,3g/l. Obsah tuku a bielkovín je dôležitý pre správne našľahanie mlieka, aby vznikla úžasná mikropena. Bielkoviny udržia textúru a lesklosť mliečnej peny, vďaka nim je capuccino prirodzene sladké a má zamatovú konzistenciu.

Nízkotučné mlieko do kávy sa využíva v domácnostiach. Často pri redukčných diétach. Je to rýchle, pohodlné, hoci na úkor výslednej chuti. Zmierniť účinok kávových olejov na sliznicu žalúdka sa dá použitím aj nízkotučného mlieka, napríklad do prvej rannej kávy.

Čo všetko si ešte dávame do kávy …

Niektorí si do kávy pridávajú sladké kávové sirupy, iní zdravšiu alternatívnu, ako maslo či MTC oleje. Z nášho pohľadu platí heslo „Ži a nechaj žiť, pi a nechaj piť. “

Ak sa z nápoja tešíte a váš mozog to vníma ako zážitok, koniec koncov získate oveľa viac.

Nech si každý pije kávu tak, ako mu chutí. Ak treba na niečo dbať, tak v prvom rade na kvalitu vstupných surovín a existujúce zdravotné obmedzenia.

Potom bude výsledná káva skutočným povzbudením pre telo a balzamom na dušu.