Šálka kávy by mala byť príjemným potešením pre zmysly, pohladením pre dušu a povzbudením pre telo. Kúpili ste si kvalitnú zrnkovú kávu a premýšľate, ako získať to najlepšie zo zážitku kávy v pohodlí domova? Máme pre vás niekoľko praktických rád. Nebudete potrebovať žiadne drahé vybavenie na to, aby ste sa stali expertom na domácu prípravu skvelej kávy.
Káva do skla – slovenský „turek“
Pamätáte si túto klasiku minulého storočia, servírovanú často na igelitom obruse?
Biela alebo farebná „durittka“, 2-3 plné čajové lyžičky mletej kávy a zaliať vriacou vodou. Prihodiť ešte zopár kociek cukru a k spokojnosti nič nechýbalo. Tábory, dovolenky, festivaly, kempovačky – poriadna zalievaná káva bola často najdôležitejšie jedlo dňa. Veľkí fajnšmekri si do nej dávali šľahačku v spreji. A my ostatní sme ju pokojne vypili aj z plechového hrnčeka.
Zalievaná káva, ľudovo nazývaná “turek”, má v našich končinách dlhú tradíciou a ani dnes na ňu veľa ľudí nedá dopustiť. Najdôležitejšie je, aby bola horúca, silná a horká, prípadne horká a poriadne dosladená, a aby jej bolo veľa. Proti gustu žiaden dišputát.
Výhodou tohto spôsobu prípravy je najmä jednoduchosť. Nevýhodou je kávová usadenina, ktorá zostáva naspodku pohára a často nesprávna príprava.
Ak si chcete slovenského „turka“ pripraviť zdravšie, dodržiavajte niekoľko odporúčaní:
Šálku najskôr prelejte a vypláchnite horúcou vodou, čím sa nahreje. Potom nasypte požadované množstvo kávy. Kávu zalievajte minimálne na dvakrát, s prestávkou, pomalými krúživým pohybmi, vodou s teplotou okolo 95 stupňov Celzia. Túto teplotu odhadom získate tak, že vriacu vodu odstavíte a necháte asi minútu voľne chladnúť. Príliš horúca voda môže kávu prepáliť, príliš studená spôsobuje kyslasté chute.
Po zaliatí by mal byť ideálny čas lúhovania 4 minúty, nie dlhšie. Keď sa káva lúhuje dlhšie, začnú sa z nej vyplavovať škodliviny, ktoré môžu u citlivých ľudí vyvolať zdravotné ťažkosti (prekyslenie žalúdka, pálenie záhy, podráždenie žlčníka, iné).
Mokka kanvička – nesmrteľné „koťogo“
Aj toto je klasika, ktorá prináša nostalgické emócie. Kým sme nemali kvalitné kávovary, takmer každá domácnosť mala mokka kanvičku, ľudovo nazývanú „koťogo.“ Dodnes má mokka kanvička svoje miesto na chatách či chalupách a je to výborná alternatíva na prípravu domáceho espressa. V žiadnom prípade nepatrí do starého železa! Dnešná doba praje retro vychytávkam, vďaka čomu sa aj mokka káve opäť dostáva pozornosti, a to nielen v našich kuchyniach, ale aj mnohých kaviarňach.
Mokka kanvičky sa vyrábajú z potravinárskeho hliníka, zdravotne úplne nezávadného, a tie modernejšie aj z keramiky či nerezovej ocele. Príprava je jednoduchá, potrebujete však zdroj tepla. Tie, ktoré majú spodok vyrobený z nerezovej ocele, môžete postaviť aj na indukčné dosky, hliníkové jednoducho na sporák.
Tento šikovný domáci kávovar pozostáva z troch častí: spodná nádoba s ventilom, sitko a vrchná nádoba s piestikom. Do spodnej nádoby nalejte vodu, ideálne pod úroveň tlakového ventilu. Následne do spodnej nádoby vložte sitko, naplnené čerstvo zomletou kávou.
Mletie sa odporúča jemnejšie.
Kávy by malo byť toľko, aby po zarovnaní bola v jednej úrovni s horným okrajom sitka. Kávu netreba utláčať. Následne naskrutkujte hornú nádobu a takto pripravené koťogo umiestnite na mierny až stredne veľký oheň, tak aby plamene neprekračovali hrany kanvičky. (Pre urýchlenie môžete do spodnej nádoby naliať už zohriatu alebo vriacu vodu). Po chvíli sa vodná para začne pretláčať cez namletú kávu a do hornej nádoby začne vytekať vyextrahovaná káva. Kávu varte maximálne 1,5-2 minúty. Nikdy nečakajte na vyparenie všetkej vody zo spodnej nádoby. V momente keď počujete výrazné bublanie vody, kanvičku odstavte z plameňa a čerstvá mokka káva je pripravená na podávanie.
French press – moderná alternatíva zalievanej kávy
Podľa názvu by mohol pochádzať z Francúzka, ale pravdou je, že prvý krát bol patentovaný v roku 1929 talianskym dizajnérom Attiliom Calimanim.
Pri tomto spôsobe lúhovania kávy sa jednoducho sitkom oddelí kávový výluh od kávovej usadeniny. French-press nie je drahá investícia a dá sa už kúpiť takmer vo všetkých obchodoch, od potravinárskych, až po obchody s nábytkom a doplnkami do domácnosti.
French-press pozostáva z dvoch častí: nádoby na kávu a vrchnáka s namontovým piestom a sitkom. Príprava je aj tu veľmi jednoduchá. French-press si najskôr nahrejte tak, že ho jednoducho vypláchnete pripravenou horúcou vodou. Do nádoby nasypete hrubšie zomletú kávu, ideálne 30 gramov, alebo podľa individuálnej chuti. Kávu zalievajte horúcou vodou, nie však vriacou, ideálne 95-96 stupňov Celzia, a to minimálne na dvakrát. Po prvom zaliatí krúživým pohybom chvíľu počkajte. Káva začne uvoľňovať CO2 v podobe malých bubliniek.
Môžete pomiešať a pomaly krúživým pohybom dolievať zvyšok vody, približne do objemu celej nádoby. Nechajte lúhovať maximálne 4 minúty, môžete opakovane jemne premiešať. Nakoniec nasaďte vrchnú časť a pomaly zatláčajte piest so sitkom dole, čím oddelíte kávový výluh od kávovej usadeniny. Všetku takto pripravenú kávu zlejte do pripravených šálok, nenechávajte vo french-press „na neskôr“, pretože by sa začali lúhovať aj nežiadúce zložky kávy.
Výhodou tejto metódy je, že takto pripravíte väčšie množstvo nápoja naraz, nevýhodou je nutnosť dôkladne čistiť nádobu aj sitko, po každom použití.
Príprava kávy filtrovaním a prekvapkávaním
Filtrovaná káva zažíva v súčasnosti obrovský boom. Stala sa „svätým grálom“ všetkých moderných milovníkov kávy, ktorí si radi vychutnajú svetlejšie praženú kávu. Je správnou voľbou aj pre tých, ktorí chcú pripraviť väčšie množstvo kávy naraz.
Je mimoriadne ľahké pripraviť si ju doma, bez potreby investovania do drahého stroja či techniky. Celé čaro je ukryté v prirodzenom lúhovaní kávy vo vode a prekvapkávaní vody cez filter, len s využitím gravitácie. Káva je vo výsledku prefiltrovaná a neobsahuje žiadne zvyšky a usadeniny.
Konkrétnych postupov existuje veľa. Každému vyhovuje iná hrúbka mletia, iný čas lúhovania, či iné množstvo vody. Vo všeobecnosti platí, že 20 gramov stredne hrubo zomletej kávy zalievame 2 dcl horúcej vody, s teplotou okolo 95 stupňov Celzia.
Medzi moderné metódy, ktoré priniesla tzv. tretia kávová vlna, charakterizovaná túžbou po experimentovaní, patria Hario V-60 a Chemex. Zákazníci sa často pýtajú, aký je medzi nimi rozdiel. Rozdiel je hlavne vo filtroch. Chemex má o 25 – 30 % silnejšie filtre. To znamená, že dokážu zadržať viac lipidov a sedimentu, a tak je finálny produkt jemnejší a čistejší. Ale pozor, kofeín sa filtrovaním z kávy neodstráni. Filtrovaná káva obsahuje veľa kofeínu.
Či už použijete Hario V-60, Chemex alebo lacné papierové kávové filtre, všetky receptúry na prípravu filtrovanej kávy majú základné body spoločné:
- nasaďte filter a najprv ho prelejte pripravenou horúcou vodou; tým sa filter navlhčí,
zachytávacia nádoba sa zohreje a vypláchne; vodu následnej vylejte - do filtra nasypte požadované množstvo kávy (stredne hrubé mletie)
- zalievajte na viackrát; po prvom zaliatí malým množstvom horúcej vody počkajte 30
sekúnd, kým za začne uvoľňovať CO2 a po chvíli zalievajte ďalej, pomalými krúživými
pohybmi, od stredu smerom k okrajom až kým nemáte požadované množstvo nápoja
Drahšie sety na filtrovanú kávu sú vyrobené z karloveského porcelánu a majú jemné porcelánové sitko integrované v sebe. Nemusia sa opakovane kupovať filtre. Tu sa však vyžaduje veľmi hrubé mletie, aby čiastočky kávy neprepadávali od kávového nápoja. Príprava je na bežné používanie trochu nepraktická.
Cold Brew – ľadové letné osvieženie
Studenou kávou naozaj nemyslíme tú, na ktorú ste zabudli a ona Vám vychladla. Hovoríme o úplne odlišnom spôsobe prípravy. Napadlo Vám niekedy, že by ste kávu nezaliali horúcou vodou ale naopak studenou?
Cold Brew je kávový nápoj, ktorý vzniká lúhovaním kávy v studenej vode. Je to akoby opak zalievanej: pri zalievanej káve potrebujeme horúcu vodu (95 *C) a krátku dobu lúhovania (do 5 minút), zatiaľ čo na prípravu Cold Brew zalievame kávu studenou vodu a necháme stáť v chladničke 12-36 hodín. Čas lúhovania je tu značne predĺžený.
Budete potrebovať iba nádobu, ktorej hovoríme kanvička na Cold Brew a ktorá už má integrovaný filter. V kávových obchodoch a eshopoch ju nájdete pod názvom Hario Mizudashi Coffee Pot. Určená je na opakované použitie, nepotrebujete opakovane nakupovať filtre a cenovo je prístupná. Váhate s nákupom ďalšej kávovej nádoby? Nevadí. Kávu na Cold Brew si môžete zaliať do hocijakej nádoby a po hodinách lúhovania ju prefiltrovať cez bežný filter.
Jednoducho večer zalejte čerstvo zomletú kávu (stredne hrubé mletie) studenou vodou. Odporúčané pomery sú 1:10 alebo 1:12, t.j. na 1 diel kávy/10-12 dielov vody. V praxi je to napríklad 50mg kávy/500-650 ml vody. Cold Brew však patrí medzi alternatívne spôsoby prípravy kávy – fantázii sa medze nekladú.
Kávu nechajte namáčať najmenej 12 hodín, umiestnenú v chladničke. Druhý deň tak máte pripravenú neskutočne dobrú kávu, ktorá sa od tej klasickej líši predovšetkým vyššou sladkosťou, nižšou aciditou a čokoládovými tónmi. Dobu lúhovania môžete predĺžiť až na 36 hodín. Takáto káva vás príjemne osvieži a zároveň nakopne počas celého dňa – či už čistá, alebo kombinovaná s kolovými nápojmi, tonikom, nealkoholickým ochuteným pivom či citrusovým ovocím.
Zaujímavosťou alternatívnych spôsobov prípravy kávy, medzi ktoré patrí oveľa viac metód, než sme tu opísali je, že výsledný nápoj obsahuje viac kofeínu a jeho účinok v organizme môže byť značne predĺžený. Preto treba piť kávu nielen s chuťou, ale aj rozumne, aby ste sa vyhli prekofeínovaniu a zdravotným ťažkostiam.
Či už pijete kávu od smädu, kvôli kofeínu, pre radosť alebo s priateľmi, vždy môže byť malou súčasťou mozaiky šťastia. Kávový balzam na dušu máte na dosah každý deň.